Jak dobierać kolory we wnętrzach?

Jak dobierać kolory we wnętrzach?

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są kolory w naszych wnętrzach. W dużej mierze to właśnie odpowiedni dobór kolorów decyduje o tym, jak będziemy się w nim czuć. Mając świadomość szerokiej palety kolorów, zachęcam do przeczytania kilku porad na temat tego, w jaki sposób dobierać i łączyć kolory we wnętrzach, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Z pomocą w tym zakresie przychodzi nam tzw. „koło barw”. Z jego wykorzytaniem, mając podstawową wiedzę, którą zaraz Ci przekażę, będziemy mogli stworzyć aranżację, w której kolory „zgrywają się” ze sobą. Te naprawde proste zasady sprawdzają sie zarównmo w przypadku, gdy chcemy stworzyć wnętrze stonowane, harmonijne, jak i mocno kontrastowe.

Zasada 1: Wykorzystuj kolory monochromatyczne

Jeżeli Twoim zamiarem jest osiągnięcie wnętrza, które będzie harmonijne, zachwyci spójnością i wizualnym ładem, w aranżacji danego pomieszczenia posługuj się kolorami monochromatycznymi, tj. łącz barwy tej samej rodziny koloru. Odnosząc się do naszego koła barw, będą to zatem kolory, które występują na jednym pasku. Przykładowo jaśniejszy odcień zielonego, z odcieniem ciemniejszym, pomarańcze z pomarańczami, itd. Przy korzystaniu z tej zasady, pamiętajmy o tym, że wprowadzony kolor musi dotyczyć całości pomieszczenia. Mam tu na myśli również wszystkie dodatki, dekoracje itd. (no chyba że mówimy o barwach białych, czarnych i szarych, ale o tym wspomnę jeszcze w dalszej cześci niniejszego artykułu).

Zasada 2: Wykorzystuj kolory pokrewne

Chcąc uzyskać pomieszczenie, które będzie nieco bardziej urozmaicone, ale jednak wciąż wyważone i harmonijne, dobieraj kolory, które są w stosunku do siebie pokrewne. Odnosząc się do naszego koła barw, wygląda to tak, że wybierasz kolor dominujący (konkretny pasek). Wykorzystujesz wówczas jeszcze kolory, które znajdują się w paskach sąsiadujących (po lewej i po prawej stronie od wybranego). A zatem w praktyce, w aranżowanym pomieszczeniu, powinny znaleźć się tylko i wyłącznie kolory z trzech umieszczonych obok siebie pasków.

Zasada 3: Wykorzystuj kolory dopełniające

Jeżeli, mówiąc kolokwialnie, chcesz zaszaleć z kolorami, a Twoim celem jest uzyskanie pomieszczenia kontrastowego, energetycznego, w swojej aranżacji skorzytaj z kolorów dopełniających. Jakie to kolory? Takie, które w kole barw leżą naprzeciw siebie (np. liliowy i turkusowy).

Koło barw – praktyczne wskazówki

Aby z powyższych trzech podstawowych zasad korzystać w pełni świadomie i poprawnie, poniżej przedstawię jeszcze kilka wskazówek. Należy o nich pamiętać, gdy decydujemy się na konkretną koncepcję kolorystyczną.

  • Dla osób mniej doświadczonych, najbezpieczniej jest wprowadzać urozmaicenia kolorystyczne poprzez stosowanie dodatków kolorystycznych, przy zachowaniu neutralności kolorystycznej ścian.
  • Pewnie zwróciliście uwagę, że w kole barw nie ma koloru białego, czarnego i szarego. Są to tzw. barwy achromatyczne i wykorzystujemy je jako bazowe, uzupełniając tymi z koła. Zatem w praktyce można przyjąć, że te trzy kolory możemy wykorzystywać zawsze, w każdym pomieszczeniu, z każdym innym kolorem.
  • Jeśli projektowane przez nas pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów oraz jeśli chcemy wprowadzać kolor, koncentrujmy się na zasadzie 1 lub 2. Kontrast sprawdzi się raczej w pomieszczeniach dużych. Dlatego jeżeli aranżujesz sporą ilość metrów kwadratowych, możesz swobodnie decydować, czy wykorzystasz zasadę 1, 2, czy 3.
  • Dzieląc koło barw w odpowiednim miejscu na pół, uzyskamy podział na barwy ciepłe i zimne. Ciepłe zaczynają się od zielonego, następnie żółty, pomarańczowy, czerwony i średni fioletowy. Natomiast błękity, granaty, niektóre odcienie zieleni i fiolet uważane są za barwy zimne. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie barw ciepłych, wówczas uzyskasz efekt przytulności pomieszczenia. Zaś barwy zimne są nowoczesne, uspokajające, sprzyjają relaksowi.
  • Pamiętaj również, że ciepłe kolory optycznie pomniejszają pomieszczenia. Stosuje się je zatem raczej w przestronnych miejscach, do których dociera sporo naturalnego światła (np. salon). Zimne barwy optycznie przestrzeń powiększają. Świetnie sprawdzają się np. w łazienkach.

Po przeczytaniu powyższych informacji i wskazówkach w zakresie dobierania kolorów, nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć wszystkim udanych barwnych eksperymentów 🙂