Projektowanie kuchni cz. II – trójkąt roboczy

Projektowanie kuchni cz. II – trójkąt roboczy

W artykule dotyczącym „Projektowanie kuchni cz. I”, poruszaliśmy tematykę związaną z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Teraz, kiedy mamy już podstawową bazę wiedzy w tym zakresie, czas by przejść do następnego ważnego kroku. Przybliżę bardzo istotne zagadnienie nierozerwalnie związane z projektowaniem kuchni – tzw. trójkąt roboczy.

Być może już mieliście okazję spotkać się z terminem „trójkąta roboczego”. Jeśli tak, to bardzo dobrze, gdyż z perspektywy codziennego użytkowania kuchni jest to wyjątkowo istotna kwestia. Jeśli nie słyszeliście jeszcze takiego określenia, to tym serdeczniej zachęcam do przeczytania kilku słów odnośnie trójkąta roboczego w kuchni.

Zaczynając od początku… Powiedzieliśmy już sobie, że kuchnia to serce domu i również z tego powodu powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć sposób jej zagospodarowania. Warto zadbać o to, by nie tylko zaskakiwała wyjątkowym designem, ale by wszystkie prace, które będziemy w kuchni wykonywać, przebiegały łatwo i przyjemnie, a przemieszczanie się w niej było możliwie najwygodniejsze. By tak się stało, należy zastosować właśnie zasadę trójkąta roboczego.

Zasada trójkąta roboczego

Zasada ta mówi o tym, w jaki sposób należy rozplanować trzy kluczowe elementy wyposażenia kuchennego: lodówkę, zlewozmywak, kuchenkę. Nie bez powodu wymieniam te sprzęty w takiej, a nie innej kolejności – projektując kuchnię, należy zachować właśnie wskazany powyżej układ. Uwzględnia on bowiem poszczególne czynności wykonywane podczas przygotowywania posiłków:

  1. Lodówka (strefa przechowywania) to tak naprawdę pierwsze miejsce, od którego zaczynamy przygotowanie naszego posiłku,
  2. Zlew (strefa mycia) to miejsce, gdzie myjemy i przy którym przygotowujemy wyjęte z lodówki produkty,
  3. Kuchenka, piekarnik (strefa gotowania) czyli sprzęty wykorzystywane podczas gotowania właściwego.

Zasada trójkąta roboczego określa jednocześnie idealne odległości, które powinny zostać zachowane pomiędzy poszczególnymi sprzętami AGD (czyli strefami). Jest to:

  • między lodówką z zlewozmywakiem → 120 – 210 cm;
  • pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką → 120 – 210 cm;
  • między lodówką a kuchenką → 120 – 270 cm.

Tyle teorii… Ale jak doskonale wiemy, to praktyka rządzi naszą rzeczywistością, a więc teraz nieco więcej o zastosowaniu trójkąta roboczego w praktyce. Przede wszystkim – to jest tylko schemat! Rozwiązanie idealne, które jak wiemy, w życiu dość ciężko wprowadzić (podobnie jak w kuchni). Bo przecież gdybyśmy według schematu idealnego chcieli zachować sugerowane odległości, to u większości Polaków okazałoby się, że zlew stawiamy np. w przedpokoju. Każdy z nas ma też inne możliwości jeśli chodzi o układ zabudowy kuchennej – są osoby, które mają jeden długi ciąg szafek, ale są tacy, którzy mają rozkład dwurzędowy. Jeszcze inni pracują w kuchni w kształcie litery „U”, a niektórzy w kształcie „L”. Od razu uspokajam – zasadę trójkąta roboczego poprawiającego codzienny komfort, da się wykorzystać niemal w każdym rozstawieniu mebli.

Trójkąt roboczy w zabudowie dwurzędowej

_________________________________________________________________________________

W tym układzie trójkąt roboczy optymalnie jest zreorganizować w taki sposób, by po jednej stronie znalazły się szafki ze zlewozmywakiem, blatem roboczym oraz kuchenką, natomiast po drugiej stronie umiejscawiamy lodówkę i długi blat. Jako alternatywę można również pokusić się o ustawienie, gdzie na jednej ścianie mamy lodówkę i zlewozmywak, a na przeciwległej kuchenkę. Przy tym układzie należy mieć świadomość, że dla komfortowego korzystania z kuchni, odległość od przeciwległych szafek powinna wynosić nie mniej niż 120 cm.

Kuchnia mająca kształt litery „L”

Ten typ kuchni jest możliwy do ustawienia w prawie każdej kuchni (z wyjątkiem tzw. „jelitka”, czyli długiej i wąskiej). W takiej kuchni, jeden bok litery „L” powinien zostać zagospodarowany tak, by umiejscowić w nim lodówkę i zlew, a na drugiej ścianie montujemy kuchenkę. Dzięki temu, wygospodarujemy sporo miejsca na najbardziej ergonomiczny blat roboczy między zlewozmywakiem, a kuchenką.

Zabudowa w kształcie litery „U”

Układ ten to dwa ciągi robocze usytuowane wzdłuż przeciwległych ścian, które połączone są dodatkowym trzecim poprzecznym. W takim układzie kuchnię i lodówkę należałoby ustawić w bocznych ciągach, natomiast zlewozmywak w ciągu trzecim lub w rogu.

Trójkąt roboczy w kuchni jednorzędowej (układ w kształcie litery „I”)

To ustawienie powoduje, że trudno jest mówić o układzie trójkąta. Ważne jednak jest, aby zachować odpowiednią kolejność umiejscawiania sprzętów, zgodną z zasadą: lodówka – blat – zlew – blat – kuchenka – blat. Oczywiście sugerowane na początku artykułu odległości tutaj również nie znajdą zastosowania. Sugeruje się jednak, by w miarę możliwości, blat między lodówką a zlewem miał min. 60 cm, między zlewem a kuchenką min. 80 cm i by za kuchenką/płytą zostawić jeszcze blat o min. 30-40 cm długości (należy zapewnić sobie wygodny dostęp do garnków z obu stron).

Podsumowując kwestie rozmieszczenia sprzętów AGD, mam dla Ciebie jeszcze dwie praktyczne wskazówki. Po pierwsze płyty grzewczej lub kuchenki nie należy umieszczać zbyt blisko lodówki. Po drugie pamiętaj o tym, by zawsze zachować odstęp pomiędzy zlewem i płytą grzewczą. Nie zachowanie tej zasady jest po prostu niebezpieczne – przy smażeniu i używaniu zlewu, nawet malutka kropelka wody może doprowadzić do wybuchu oleju!

Na sam koniec jeszcze jedna istotna zasada, którą również należałoby wziąć pod uwagę. Mam tu na myśli kierunek pracy w kuchni. Osoby praworęczne powinny planować kuchnię w taki sposób, by poruszać w się w trójkącie roboczym w prawą stronę od lodówki do płyty grzewczej.