Projektowanie wnętrz – czy warto korzystać z usług projektanta?

Projektowanie wnętrz – czy warto korzystać z usług projektanta?

Projektant wnętrz – Śląsk i inne regiony

Czy znacie kogokolwiek, kto powiedziałby, że kompletnie nie ma dla niego znaczenia to gdzie i w jakich warunkach mieszka? Brzmi nieco abstrakcyjnie, prawda? Wszystkim nam zależy i wszyscy przykładamy wagę (mniejszą lub większą, ale jednak) do tego, by mieszkanie czy dom, w którym spędzamy mniej więcej połowę naszego życia, było możliwie najbardziej dopasowane do nas samych. Ostatnimi czasy coraz mocniej uświadamiamy sobie, jak ważny jest to aspekt naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego projektowanie wnętrz na śląsku oraz innych województwach, z wykorzystaniem pomocy profesjonalisty, staje się coraz popularniejsze.

Mówiąc najogólniej, projektant wnętrz ma za zadanie z jednej strony możliwie najlepiej, najbardziej funkcjonalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, a z drugiej zadbać o to, by stworzona aranżacja była taką, która odzwierciedla osoby, dla których wykonuje się usługę. Projekt wnętrz dotyczyć może pojedynczego pomieszczenia lub całego domu czy mieszkania. Bez względu na ilość projektowanych pomieszczeń, wszystko co zostanie wykorzystane w aranżacji musi być dopasowane i współgrać ze sobą. Przede wszystkim musi również wyrażać indywidualność mieszkańców. Dobry projektant wnętrz to taki, który będzie w stanie zapewnić wśród mieszkańców danego lokum ogólne zadowolenie z otaczającej ich przestrzeni. 

Projektowanie wnętrz na własną rękę

Większość osób, które decyduje się na urządzenie swojego mieszkania czy domy na własną rękę, kieruje się zazwyczaj dwoma przesłankami:

1. Koszty związane z usługą projektowania wnętrz, które należy przeznaczyć na profesjonalistę;

2. Chęć samorealizacji w kwestiach projektowych, która podszyta jest poczuciem, że jeśli podejmiemy się zadania samodzielnie, to efekty będą bardziej spersonalizowane, bardziej „nasze”.

Wszyscy jasno podkreślają, że projektowanie wnętrz na własną rękę jest oszczędne. Zastanówmy się jednak, czy aby na pewno tak jest? Oczywiście, że projektant wnętrz wyceni swoją usługę. Często istnieje przekonanie, że jest to usługa z kategorii luksusowych, która słono kosztuje. Wierz mi, że wcale tak nie musi być 🙂 Wszyscy jednak powinniśmy mieś świadomość, że zakup mieszkania, budowa domu, czy nawet podjęcie decyzji o remoncie, to dopiero początek. Ostateczny efekt to ten właśnie wykończeniowy, który również wymaga nakładów finansowych oraz ogromu poświęconego czasu. W obliczu aktualnych cen na rynku, okazuje się, że usługa projektowania wnętrz stanowi zaledwie malutki procent całości inwestycji.

A teraz zastanów się przez chwilę, ile oszczędzisz czasu i nerwów, które tak naprawdę też należałoby wycenić. Współpraca z projektantem wnętrz to przecież wiele oszczędzonych dla Ciebie godzin na planowanie każdego pomieszczenia, dobór akcesoriów, próby samodzielnych aranżacji w nie do końca profesjonalnych programach, porównywanie cen mebli, wybieranie wszystkich elementów dekoracyjnych itd. itd. Do tego należałoby doliczyć dodatkowe koszty, które związane są z zakupem poszczególnych materiałów, mebli itd. Dobry projektant wnętrz w tym zakresie jest w stanie sprawić, że klient oszczędzi na materiałach naprawdę spore kwoty. Często kwoty te przekraczają koszt wykonania usługi aranżacji wnętrz.

Personalizacja projektu

Jeśli chodzi o personalizację projektu, to tutaj tym bardziej pragnę wszystkich uspokoić… Klienci projektantów wnętrz oczywiście są bardzo różni, natomiast można ich podzielić na dwie ogólne kategorie. Takich, którzy praktycznie w ogóle nie ingerują w projekt. Prezentują tylko swoje oczekiwania i wskazują, w jakim charakterze stylistycznym chcieliby się obracać. Te osoby nie mają własnej koncepcji i oczekują, że wszystko będzie po stronie projektanta.

Drugą grupę klientów stanowią tacy, którzy mają mnóstwo swoich pomysłów, założeń, ułożonych w głowie koncepcji. I teraz uwaga – dobry projektant wszystkie te założenia weźmie pod uwagę i zaproponuje projekt, który uwzględni potrzeby i wyobrażenia Klienta. Taki projekt oczywiście jest bardzo mocno spersonalizowany, gdyż powstaje na podstawie dokładnie sprecyzowanych oczekiwań, potrzeb, a także finansowych możliwości klienta. Wstępne szkice, a następnie kolejne etapy prac wykonywane przez profesjonalistę zawsze są konsultowane i dostosowywane do potrzeb oraz gustu danej osoby. Dochodzi tutaj do intensywnej współpracy na linii Klient-Projektant. Dzięki temu projekt ostatecznie ulega bardzo mocnej personalizacji. Domownik natomiast śmiało będzie mógł wśród swoich znajomych w przyszłości chwalić się, że to „jego projekt” 🙂

Projektowanie wnętrz – usługi projektanta

Co więc tak naprawdę daje nam projektowanie wnętrz przy współpracy z projektantem? Przede wszystkim Klient otrzymuje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Świadomość, że jest z nami ktoś, kto na każdym kroku czuwa, by efekt końcowy był takim, jaki sobie wymarzyliśmy. Ale zacznijmy od początku…

Projektant wnętrz może spojrzeć na przestrzeń w zupełnie inny sposób niż klient. Często jeśli w głowie zakorzeni się jakaś koncepcja, nie jesteśmy już w stanie szukać innych (czasem lepszych) alternatyw. Projektant natomiast może dostrzec potencjał i możliwość wprowadzenia świetnych rozwiązań, które klientowi nigdy nie przyszłyby do głowy. Również takich, których nie znalazłby w popularnych katalogach czy na różnego rodzaju stronach internetowych.

Usługa projektowania wnętrz to również znaczna oszczędność czasu i nerwów. Pamiętajmy, że samodzielne urządzanie przestrzeni, bez odpowiedniej wiedzy, czy przy niedostatecznej wyobraźni przestrzennej, może przeciągać się w nieskończoność. Do tego efekt końcowy, na którym wszystkim tak bardzo zależy, nie będzie do końca zadowalający. Korzystając z pomocy specjalisty, można zagwarantować klientowi solidny projekt pozbawiony błędów i uwzględniający różne trudne cechy danego domu czy mieszkania.

Co jest równie istotne, cała koncepcja która narodzi się w głowie, będzie możliwa do zweryfikowania „w rzeczywistości”. Projektant, gdy będzie miał już wszystko poukładane, powinien przedstawić fotorealistyczną wizualizację. Na przygotowanej przez projektanta wizualizacji klient zobaczy nie tylko funkcjonalny układ wnętrza, ale także pełną aranżację z wszystkimi wybranymi materiałami, dodatkami, elementami dekoracyjnymi. To wtedy tak naprawdę inwestor będzie w stanie stwierdzić, czy to jest to, o co mu chodziło. I dopiero wówczas rozpoczyna się proces zakupu materiałów wykończeniowych, mebli, sprzętów, oświetlenia itd. Klient otrzymuje na tym etapie pewność, że każdy wydatek jest przemyślany, nie generując niepotrzebnym kosztów związanych z nietrafionymi zakupami.

Dobry projektant aranżacji wnętrz – czyli jaki?

Oczywiście każdy może mieć inne wyobrażenie na temat „dobrego” projektanta wnętrz. Dla każdego może być inny wyznacznik tego, jak ostatecznie ocenimy współpracę z daną osoba. Powołam się jednak na takie kwestie, które wydają mi się kluczowe. Takie, którymi według mnie powinien cechować się każdy specjalista tej branży.

Zacznę od umiejętności tzw. miękkich. Sadzę, że osobowość, charakter projektanta wnętrz jest bardzo istotna. Osoba taka powinna być otwarta i empatyczna. Powinna budować wokół siebie przyjazną aurę. To ważne, by Klient był w stanie możliwie otworzyć się przy projektancie, a rozmowa z nim sprawiała przyjemność. Chyba wszyscy wolimy otaczać się ludźmi, w których towarzystwie czujemy się po prostu dobrze. Takich, którzy umieją słuchać – i to jest absolutnie niezbędna umiejętność, którą każdy projektant posiadać po prostu musi – umiejętność słuchania.

Płynnie przechodząc do kolejnego punktu, nawiążę właśnie do umiejętności słuchania. Dobry projektant zawsze poprzedza swoją pracę odpowiednią rozmową z Klientem. W trakcie tej rozmowy, porusza się przeróżne kwestie, często bardzo prywatne. I tutaj właśnie ta umiejętność rozmawiania, a przede wszystkim słuchania, jest absolutnie bezcenna. Bo jak inaczej można przygotować projekt mocno spersonalizowany, dedykowany konkretnej osobie czy rodzinie, jeśli nie przeprowadzi się wcześniej rzeczowej rozmowy, w trakcie której dowiadujemy się o prawdziwych potrzebach Klienta. I nawet jeśli rozmowa będzie miła i sympatyczna, a projektant nie będzie umiał słuchać, na marne pójdzie cała późniejsza praca, gdyż okaże się, że to nie o to inwestorowi chodziło.

Projektowanie wnętrz – wiedza i umiejętności

Tworząc konkretne propozycje dla Klienta, projektant wnętrz powinien koncentrować się w równym stopniu na dwóch elementach. Zdarza się, że samodzielnie układając sobie plan w głowie, klient koncentruje się głównie na estetyce, na tym jak to będzie ostatecznie wyglądało. Dobry projektant wnętrz nie zapomina jednak o tzw. funkcjonalności. To od niej tak naprawdę powinno się zacząć. Dopiero połączenie funkcjonalności i estetyki może sprawić, że zaprojektowane dla Klienta wnętrze będzie zrównoważone, wygodne, a co najważniejsze stanie się odzwierciedleniem jego samego.

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że projektowanie wnętrz to również szereg umiejętności, które należy wykorzystywać na każdym etapie projektowania. Wiedza i doświadczenie, połączone z kreatywnym podejściem, wyobraźnią przestrzenną, zmysłem artystycznym oraz znajomością najnowszych trendów, stanowi klucz do ostatecznego sukcesu, jakim niewątpliwie jest zadowolenie Klienta. A ten zadowolony będzie tylko wówczas, gdy otrzyma propozycje zarówno przemyślane od strony funkcjonalnej, ale również idealnie dopasowana do jego stylu i charakteru.

Dodaj komentarz