Projektowanie kuchni cz. I – Materiały wykorzystywane w kuchni

Projektowanie kuchni cz. I – Materiały wykorzystywane w kuchni

Salon, kuchnia, łazienka, sypialnia, pokój dziecka – wszystkie te pomieszczenia są ważne i każde z nich spełnia konkretną funkcję. Każdemu z nich powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo uwagi, tak aby być zadowolonym z efektu końcowego. Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że ze względu na wielość funkcji oraz często powtarzane stwierdzenie, że to kuchnia jest „sercem domu”, chyba właśnie temu pomieszczeniu powinniśmy poświęcić najwięcej naszego czasu. Powiedzmy to sobie wprost – kuchnia wymaga naprawdę dobrego projektu. Projektowanie kuchni powinno być wyjątkowo przemyślane, gdyż musimy pamiętać o tym, że inwestycja w wymarzoną kuchnię lub ewentualne przeróbki i przemeblowania, są z reguły dość kosztowne.

W niniejszym artykule, pokrótce omówię najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru materiałów używanych w kuchni. Ta specyficzna w każdym mieszkaniu czy domu przestrzeń, wymaga również specjalnego podejścia. W związku z tym, że ściany i podłogi w kuchni narażone są na regularne ochlapywanie, powierzchnie robocze na zalanie, a cała kuchnia na co dzień ma kontakt z wysokimi temperaturami, dobór materiałów w kuchni jest naprawdę kluczowy. Ewentualne błędy popełnione w tej materii, niestety będą rzutowały na użytkowanie tego pomieszczenia przez kolejne lata. Dlatego właśnie, każdy wykorzystany w naszym projekcie materiał, musi być bardzo przemyślany!

Projektowanie kuchni: nowoczesne materiały

Jeśli planujesz kuchnię w nowoczesnej odsłonie, pomyśl o wykorzystaniu w niej szkła. Ten materiał dobrze sprawdzi się przykładowo na ścianie lub jako półki. Projektowanie kuchni w nowoczesnym wydaniu to aktualnie bardzo często również beton. Ten surowy z pozoru materiał, świetnie komponuje się na przykład w połączeniu z drewnem. Projekty w takiej kompozycji potrafią zrobić naprawdę piorunujące wrażenie.

Jeśli jednak zastanawiasz się nad wykorzystaniem drewna akurat w przypadku blatów kuchennych, musisz liczyć się z pewnymi mankamentami. Zaletą drewna niezaprzeczalnie jest fakt, że nie stanowi większego problemu możliwość jego odnowienia poprzez szlifowanie i ponowne impregnowanie. Może mieć również piękne ubarwienie i fakturę. Jednak drewniany blat w kuchni po prostu trudno utrzymać. Drewno jest tym materiałem, które po pierwsze dość mocno podatne jest na uszkodzenia, a po drugie nie lubi wody.

Blaty, szafki

W przypadku blatów, często wykorzystywanym materiałem, który świetnie się sprawdza jest laminat, kamień i konglomerat kwarcowy. Dobrym pomysłem wydaje się również wybranie blatów oraz podłogi z materiałów o nieregularnych rysunku, co w przypadku kuchni sprawdzi się o tyle, że każdy okruszek czy plamka nie będą tak mocno rzucały się w oczy.

Jeśli chodzi o fronty szafek, szczególną uwagę należy zwrócić na te z wysokim połyskiem. Niezaprzeczalnie w różnego rodzaju katalogach, projektowanie kuchni z meblami na wysoki połysk wygląda fantastycznie, ale zdecydowanie nie będzie to dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Utrzymanie efektu „wow” przy małych pociechach praktycznie graniczy z cudem.

Swego czasu, bardzo często pomiędzy zabudową dolną a górną szafek stosowano płytki. W chwili obecnej, ze względu na komfort codziennego użytkowania, odchodzi się od tego typu rozwiązań. Zakamarki, w których zbiera się kurz, tłuszcz itp. nie są ani estetyczne, ani higieniczne. Coraz częstszą praktyka jest odchodzenie od płytek i wybór ściennych paneli (np. szklanych lub drewnianych). Ich utrzymanie w czystości jest nieporównywalnie łatwiejsze.

Dodatki

Niestety, dość często projektowanie kuchni nie uwzględnia tzw. okuć meblowych. Mam tu na myśli wszystkie stalowe i żeliwne (oraz wykonane z innych materiałów) akcesoria meblowe, które poprawiają komfort użytkowania mebla. Mowa o takich elementach jak rodzaj uchwytów meblowych, zawiasy do szafek, wsporniki półek, emblematy itp. Oczywiście są to elementy mniej widoczne, ale szczególnie istotne dla niezawodnego funkcjonowania mebli. Dlatego zdecydowanie rekomenduję wybieranie dobrych jakościowo okuć. Chyba wszyscy zgodzimy się, że niedomykające się szuflady, czy opadające drzwiczki nawet największą oazę spokoju mogą doprowadzić do szewskiej pasji.

I jeszcze wskazówki, które chciałbym udzielić w kwestii oświetlenia. Oczywiście, co do głównego źródła światła, każdy z nas może mieć swoje własne preferencje odnośnie intensywności, czy barwy. Natomiast sugeruję skorzystać z dwóch zasad, które z doświadczenia powiem, bardzo dobrze się sprawdzają. Po pierwsze, nad blatem roboczym zastosuj oświetlenie punktowe, które będzie zbliżone do naturalnego, tj. jaśniejsze i chłodniejsze. Po drugie, nad płaszczyzną przeznaczoną do spożywania posiłków (wyspa/stół), najlepiej sprawdzi się ciepłe światło, które wprowadzi przytulną atmosferę.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki w kwestii wyboru materiałów w kuchni okażą się dla Ciebie pomocne. W innych artykułach na moim blogu, można przeczytać o wskazówkach dotyczących samego procesu projektowania kuchni (np. wymiary, które należy zachować przy projektowaniu, zasada trójkąta roboczego, kwestie projektowania wyspy, itp). Zachęcam do lektury 🙂